Енергозберігаючий дім – народна назва енергоощадного або енергоефективного будинку, адже будь-який будинок витрачає певну частку енергії на забезпечення мікроклімату. Цей параметр вимірюється в кіловатах та залежить від великої сукупності інших факторів, які до того ж змінні в часі. Про те що ми можемо дізнатись з цього параметру спробуємо розібратись в цій публікації.
Будь-який будинок – це система що складається з менших підсистем. Сюди входять системи: опалення, вентиляції, кондиціонування, водопостачання, водовідведення, електрифікації, газопостачання та інші. Сумарне споживання енергії будинком буде відображати енергоефективність щодо фінансових витрат. Для цього існує класифікація відносно енергоефективності, що ділить всі будинки на сім класів енергоефективності - від А до G (Джерело1). Клас А відносно класу G різниться більше ніж на 126%. Відповідно цей показник допомагає нам зорієнтуватися чи енергоефективний будинок. Для того щоб дізнатися цей показник складається енергетичний паспорт згідно чинних нормативів. Проте не варто гнатися за найвищими показниками адже термін окупності таких будівель буде довшим що буде не ефективно з точки зору фінансів. Достатнім буде клас від А до D. Клас D до G в більшості випадків буде неефективним або таким що потребує уваги відносно експлуатаційних витрат.
Затрати на опалення складають левову частину експлуатаційних витрат в приватному будинку. Вони, в свою чергу, залежать від архітектурних, будівельних, інженерних рішень закладених в проекті, від розміру будинку. В традиційному сімейному будинку показник теплової необхідності складає близько 160 кВт×год/(м2×рік), в енергозберігаючому 70 кВт×год/(м2×рік), а в пасивному 15 кВт×год/(м2×рік). Детальніше про енергоефективність опалення (Джерело 2).
Архітектурно-будівельні рішення такі як площа, об’єм, складність форм тощо теж впливають на енергоефективність (Джерело 3). Важливим є можливість отримання максимального тепла від сонячного опромінення. Для цього проектують найбільший фасад з південної сторони і відповідно розміщують засклені прорізи. Найбільші з них повинні розташовуватись з південної сторони. Важливе значення має орієнтація приміщень. З південної сторони повинні бути розташовані вітальня і столова. Проте гараж, гардероб, господарське приміщення розміщують з північної сторони – щоб вони створювали буферну зону. Більш засклені площі з південної сторони дають змогу отримувати тепло від сонячного випромінювання, але літом можуть призвести до перегріву будинку. Цього не станеться якщо в проекті передбачено елементи що затемнюють, наприклад навіси, висунуті за межі контуру будинку. Вони повинні бути перепоною, коли сонце (влітку) знаходиться високо над горизонтом. Інше вирішення – застосування літом пересувних штор, наприклад ролетів або маркіз. Хороший приклад також розумне використання біля будинку – природне оформлення території і розміщення зелених насаджень. Листяні дерева, насаджені з південної сторони, літом будуть затінювати засклені прорізи, а взимку, коли опаде листя, дозволять отримувати тепло від сонячного випромінювання. З північної сторони краще за все посадити дерева, які будуть протягом всього року закривати будинок від вітру. З цим завданням легко впораються хвойні і плющі.
Затрати на утримання побутової техніки та інженерних систем також входять до сумарних затрат. Не варто гнатися за найвищою енергоефективністю однієї системи коли є відстаючі – це зробить всю систему не збалансованою та менш ефективною з точки зору фінансів, адже передові технології коштують дорожче не тільки при покупці але й при експлуатації.
Отже, клас енергоефективності комплексна величина що змінна в часі, яка допомагає зрозуміти наскільки кошти на утримання будинку витрачаються ефективно.
Джерела
1. ДБН В.2.6-31:2016 Теплова ізоляція будівель.
2. Публікація з блогу: "Чи енергоефективне опалення будинку? Складові частини системи опалення."
3. Публікація з блогу: "Від чого залежить розмір будинку?"
Коментарі
Дописати коментар